Zmień język artykułu: PLAktualny język artykułu: LTZmień język artykułu: EN

Tautinės Mažumos Ir joms gresiantys pavojai

2010 metų 3-9 dienomis „Rodovo stovykla” suorganizavo Studentų mainų stovyklą, kur studentai ir mokiniai iš dviejų šalių susitiko praplėsti savo žinių. Stovyklos tema – „Tautinės Mažumos Ir joms gresiantys pavojai”.

„Rodovo stovyka“ išsidėsčiusi netoli Sorkwity, mažo Lenkijos miestelio. Ši stovykl suteikia puikią progą susipažinti su naujais žmonėmis, sužinoti apie kitokią kultūrą ir netgi sužinoti kažką nauja apie tai ką jau žinai. Ji turi labai daug privalumų. Pavyzdžiui, išmoksti dirbti grupėje, žaidi daug įdomių žaidimų, tobulini savo anglų kalbos žinias, susirandi naujų draugų ir bičiulių, išreiški savo kūrybingumą. Nors oro sąlygos buvo gana prastos, mums buvo labai linksma ir mes labaio džiaugiamės, kad pasinaudojome galimybe čia atvažiuoti.

Šią savaitę stovykloje viešėjo daugybė žmonių iš skirtingų šalių: Lenkijos, Lietuvos, Italijos, Suomijos, Turkijos, Vokietijos, Ukrainos, Prancūzijos. Nors esame unikalūs, tačiau turime daug bendra. Mums patinka tas pat sportas, muzika, knygos, filmai ir mes visi esame labai draugiški. Ši stovykla mums suteikia galimybę susipažinti su naujais žmonėmis, kurių pomėgiai yra panašūs į tavuosius.

Per šias septynias dienas mes žaidėme daug įvairių žaidimų. Pirmas dvi dienas mes žaidėme susipažinimo žaidimus, kad sužinotumėm vieni kitų vardus ir pradėtumėm bendrauti. Šie užsiėmimai buvo labai smagūs, nes mes turėjome vaikščioti kėdėmis, stovėti pagal abėcėlę. Vienas iš tų žaidimų buvo itin įdomus ir linksmas. Mums reikėjo sėdėti ratu ant kėdžių, o vienas žmogus likęs be kėdės stovintis vidury rato turi klausti kurio nors „kaip jautiesi“ kalba priešinga jo kalbai. Jei sėdintysis atsako „gerai“, kaimynai sėdintys jam iš šonų turi greitai apsikeisti vietomis, o stovintysis turi pasistengti užimti vieno iš jų vietą. Jei sėdinčiojo atsakymas „blogai“, tuomet niekas nevyksta ir stovintysis eina toliau. Jei atsakymas „šiaip sau“, visi turi pasikeisti vietomis. Likęs be kėdės stoja į vidurį ir tęsia žaidimą. Nors šis žaidimas yra labai linksmas ir įdomus, jis turi savų trūkumų, pavyzdžiui, kėdė gali sulūžti, kai į ją sukrenta keli žmonės(patyrėme vieną tokį nutikimą). Tikimės, kad šios stovyklos direktorius bus mums atlaidus :P.

Nors atrodo, kad kiekvieną dieną tik žaidėme, mes taip pat rengėme ir rimtas diskusijas apie mažumas, joms gresiančius pavojus, etnines grupes, kultūrą ir kitus dalykus. Taip pat mes vykome į Punską, kur Vytautas Liszkowski mums skaitė paskaitą, kurios tema buvo Lietuvių mažuma Lenkijoje. Mums visiems buvo labai įdomu. Sužinojome, kad Punske gybena net 75 procentai. Taipogi darėme kelis projektus, kurie buvo ir linksmi, įdomūs ir rimti, edukaciniai. Beveik visą laiką dirbome tarptautinėse grupėse (du lietuviai ir du lenkai), tai suteikė mums progą suvienyti jėgas ir sustiprinti naujai pradėtus tarpusavio ryšius.

Turėjome pastovų tvarkaraštį, kuris buvo sudarytas atsižvelgiant į mūsų poreikius. Nors tenka ryte keltis gana anksti, tačiau ne pernelyg anksti, taip pat turime laisvo laiko, kurį galime išnaudoti savo poreikiams, ir, žinoma, galime eiti miegoti kada tik norime, su sąlyga, kad netrukdysime kitiems. Taip pat turime laiko įgyvendinti mums skirtus mini projektus. Mes pasidalijome į penkias grupes ir turėjome juos pristatyti paskutinį stovyklos gyvenimo vakarą. Pirmoji grupė kūrė filmą apie stovyklą ir jiems puikiai pavyko. Visiems patiko jų idėjos ir mėgavosi jų kūryba. Antroji piešė komiksą apie mūsų kelionę į Punską. Tai labai juokinga istorija, kadangi autobusas sugedo ir mes turėjome laukti dvi valandas kol jį sutaisys. Linksmiausia buvo tai, kad Punske gyvena daugiau lietuvių negu lenkų, todėl mūsų grupės bendrakeleiviai lenkai jautėsi mažuma savo šalyje ;D. Trečioji grupė surengė šešėlių teatrą apie mažumas, kai kurias tikro gyvenimo situacijas. Jie labai gerai pristatė savo darbą, visi susimąstė apie mažumų reikšmę kitiems žmonėms. Ketvirtoji grupė surengė diskusijas apie lenkus gyvenančius Lietuvoje ir lietuvius gyvenančius Lenkijoje. Jie ginčijosi apie požiūrį svarstant jų pozicijas. Diskusija buvo ir rimta, ir linksma, nes jie kalbėjo rimtais klausimais, tačiau juokingai. Debatai pasibaigė ginču savomis kalbomis, todėl jie negalėjo suprasti vieni kitų. Ir paskutinioji, tačiau ne prasčiausia grupė, mes, kurie rašo šį straipsnį. Mes gavome užduotį sukurti internetinį blog‘ą, kur kiekvienas gali paskaityti apie stovyklą ir mūsų nuostabiai čia praleistą laiką. Galite patys nuspręsti šio blog‘o kokybę ;).

Deja, kaip viskas turi pradžią, taip turi ir pabaigą. Mūsų laikas šioje stovykloje taip pat yra ribotas. Bet, kaip sakoma: „kai kas nors baigiasi, tai reiškia naują pradžią“. Taigi, mes tikime, kad dar patirsime tokių nuostabių akimirkų kaip šios, kai nebelieka sienos tarp dviejų valstybių. Net jei stovyklos pradžioje bijojome, kad mums čia nepatiks, džiaugiamės, kad klydome, nes ši stovykla yra pati geriausia. Visiems šios stovyklos organizatoriams mes sakome: „Thank you, dziękuję, ačiū, danke schon, dziakuju”!!!

Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Aktualny język artykułu: PLZmień język artykułu: LT

Opinie

Camp Rodowo jest bardzo fajnym miejscem. Wszyscy spędzili tu świetnie czas. Projekty i gry były bardzo ciekawe i podobały się wszystkich. Brigita Dorcaite Rodowo - miejsce spotkań młodzieży różnych krajów i różnych kultur. Miejsce, gdzie nie istnieją bariery językowe ...

Cały artykuł