Aktualny język artykułu: PL

Tarasewicz znów doceniony. Nagroda Fundacji Nowosielskich

Leon Tarasewicz, jeden z najciekawszych współczesnych malarzy polskich, mieszkający w Waliłach koło Gródka, otrzyma za tydzień w Krakowie Nagrodę Artystyczną Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich za rok 1999.

Rada Fundacji przyznała tę nagrodę Leonowi Tarasewiczowi, pragnąc wyrazić uznanie i podziw dla jego twórczości - powiedział nam Andrzej Starmach, prezes Zarządu Fundacji Nowosielskich. - Chcemy w ten sposób podziękować za wkład, jaki Tarasewicz wniósł w rozwój malarstwa - dziedziny, której możliwości wielu uznało już za wyczerpane, oraz za to, iż dzięki Tarasewiczowi właśnie z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość sztuki.

Nagroda Artystyczna Fundacji Nowosielskich to najwyższa z polskich nagród artystycznych. Jej laureaci otrzymują 30 tys. zł. Nagroda przyznawana jest przez Radę Fundacji (w jej skład wchodzą: Zofia i Jerzy Nowosielscy, Mieczysław Porębski, Tadeusz Różewicz, Zbigniew Preisner, Teresa Starmach, Maria Anna Potocka, Tomasz Szczypiński i Jarosław Suchan). Do tej pory uhonorowani nią zostali: Marek Chlanda, jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia, oraz Wiesław Borowski, krytyk, animator ważnych wydarzeń artystycznych i kierownik warszawskiej galerii Foksal.

Leon Tarasewicz nie kryje radości z nagrody.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie, przede wszystkim dlatego, że jest to nagroda prof. Nowosielskiego, którego osoba wiele dla mnie znaczy. To wielka postać, zarówno jako malarz, jak i człowiek - powiedział nam wczoraj Tarasewicz. - Wychowałem się niemalże w cieniu jego malarstwa, jako że Nowosielski malował cerkiew w Gródku. Potem widywałem go na wystawach w Krzysztoforach. Teraz nasze spotkania to spotkania dwóch malarzy. Nagrodą czuję się ogromnie wyróżniony m.in. dlatego, że nie jest przyznawana przez grono technokratów i urzędników, ale patronuje jej jeden z największych żyjących malarzy polskich.

Fundacja Nowosielskich istnieje od 1996 roku. Wspiera i promuje najwybitniejsze zjawiska we współczesnej sztuce polskiej. Na ten cel Zofia i Jerzy Nowosielscy postanowili przekazać część własnego dorobku artystycznego. W 1997 r. Fundacja ustanowiła doroczną Nagrodę Artystyczną Nowosielskich. Leon Tarasewicz odbierze ją już 4 kwietnia w galerii Starmachów przy ul. Węgierskiej w Krakowie. Uroczystość (początek - godz. 18) będzie połączona z otwarciem wystawy malarstwa Jerzego Nowosielskiego.

Leon Tarasewicz urodził się w 1957 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i ASP w Warszawie. Po studiach wrócił do rodzinnych Walił koło Gródka. Od trzech lat prowadzi w macierzystej uczelni pracownię malarstwa. To jeden z najbardziej znanych na Zachodzie malarzy polskich. Jest laureatem prestiżowej nagrody im. Jana Cybisa za rok 1998 oraz Paszportu Polityki w dziedzinie plastyki za rok 1999. Zapalony hodowca egzotycznych ptaków, z których wiele ma tytuły międzynarodowych championów.

Monika Żmijewska. 2000/03/29