Aktualny język artykułu: PL

Pierwsze spotkanie z cyklu „Tradycyja – Suczasnaść – Buduczynia"

Projekt „Tradycyja – Suczasnaść – Buduczynia” to cykl różnotematycznych spotkań skierowanych zarówno do społeczności lokalnej (parafia Szczyty-Dzięciołowo), jak również do szerszego grona odbiorców zainteresowanych pogłębieniem wiadomości na temat m.in. historii, tradycji, zwyczajów, ale także współczesnego oblicza życia kulturalnego Białorusinów Podlasia. Spotkania odbywać się będą w nowo otwartym Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej, które powstało na bazie budynku dawnej szkoły z 1938 roku.

Pierwsze spotkanie już 20.03.2011 (niedziela) o godzinie 12 po południu. Historię wsi i parafii Szczyty-Dzięciołowo naświetli Doroteusz Fionik – obok o. Grzegorza Sosny współautor książki - monografii parafii i wsi Szczyty. Jest o czym mówić – miejsce to ma bardzo bogatą historię i tradycje przedwojenne, które stawiały Szczyty na równi z innymi ważnymi ośrodkami w regionie (Orla czy Bielsk Podlaski). W trakcie spotkania będzie można obejrzeć prezentację multimedialną złożoną z odnalezionych, archiwalnych fotografii, otrzymać pocztówkę historyczną wydaną specjalnie z okazji otwarcia Centrum lub zakupić książkę o Szczytach. Nie zabraknie również drobnego poczęstunku.

Zaprezentowana zostanie również krótka historia idei Centrum - od momentu przejęcia budynku aż do częściowego otwarcia. Parter budynku został wyremontowany i w pełni dostosowany do spotkań, konferencji czy wystaw. W roku 2011 czeka nas kolejny etap prac. Remontowane będzie pierwsze piętro i poddasze, które trzeba dostosować do potrzeb Centrum.

Więcej informacji o Centrum: www.szczyty.org