Aktualny język artykułu: PL

Paszport dla Tarasewicza? Nagrody “Polityki”

Leon Tarasewicz, jeden z najciekawszych współczesnych malarzy polskich, mieszkający w Waliłach koło Gródka, otrzymał nominacje do prestiżowej nagrody kulturalnej tygodnika “Polityka” - Paszport Polityki ’99 - w dziedzinie plastyka

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że artysta jest głównym faworytem do tego wyróżnienia.

Nagroda przyznawana jest corocznie od siedmiu lat w kategoriach: literatura, muzyka, plastyka, teatr, film i pop-rock-estrada. Nominacje - najwyżej po trzy - przyznają zaproszeni przez “Politykę” znani krytycy. Laureatów wyłania redakcyjna kapituła.

Na ogłoszonej wczoraj liście nominacji w dziedzinie plastyka dwukrotnie (pozostali twórcy uzyskali tylko po jednym głosie) pojawia się nazwisko Leona Tarasewicza. Jako najlepszego polskiego artystę minionego roku wskazał go krytyk sztuki Piotr Rypson. W uzasadnieniu napisał: “Leon Tarasewicz - wybitny malarz średniego pokolenia i jeden z nielicznych polskich artystów znanych na świecie. Jego wystawa w warszawskiej Galerii ZPAP była dużym wydarzeniem artystycznym 1999 r. Objęcie przezeń katedry malarstwa na warszawskiej ASP wniosło powiew nowego ducha sztuki do tej skostniałej instytucji. Podziwu jest też godna jego działalność w środowisku lokalnym, w Gródku i Waliłach”.

Na trzecim miejscu wymienia nazwisko Tarasewicza Łukasz Gorczyca z magazynu “Art and Business” oraz pisma “Raster”, Zdaniem Gorczycy Leon Tarasewicz powinien zostać nagrodzony “za niespożyte siły twórcze: wybitny malarz (retrospektywa w Zachęcie), zaangażowany pedagog, aktywny działacz społeczny. Należą mu się przynajmniej trzy paszporty”.

Lista laureatów tegorocznych Paszportów zostanie ogłoszona za tydzień na łamach “Polityki”. Nagrody zostaną wręczone 4 stycznia w Warszawie. Przypomnijmy, że kilka lat temu “Polityka” przyznała Paszport w kategorii teatr białostockiemu dramaturgowi i reżyserowi Tadeuszowi Słobodziankowi, a także Krzysztofowi Rauowi, szefowi Teatru 3/4 i wieloletniemu rektorowi Białostockiej Akademii Teatralnej i dyrektorowi Białostockiego Teatru Lalek.

Cezary Polak, 1999/12/29